جاذبه های لیبی

جاذبه های لیبی


یکی از کشور های قاره ی افریقا، کشور لیبی می باشد که از چهار طرف توسط کشور های مصر، سودان، چاد و نیجر محاصره گردیده است. این کشور به عنوان هفتمین کشور بزرگ بر روی کره ی زمین شناخته شده است  و دارای مساحتی حدود ۷۰۰ هزار مایل مربع می باشد. لیبی دارای مناطق بیابانی زیادی می باشد و در اغلب مناطق کشور آب و هوای بیابانی حاکم است اما در مناطق شمالی کشور می توان هوای مدیترانه ای را مشاهده نمود. زبان رسمی این کشور  و فرهنگ آن عربی می باشد. فرهنگ و مناطق زیبای این کشور توریست های متعددی را به خود جذب کرده است. اکنون به معرفی برخی از این مناطق می پردازیم: 

اکاکوس

آکاکوس که برخی آن را با نام Ghat نیز می شناسند یکی از کوه های کشور لیبی است که در صحرایی واقع شده است و جز میراث جهانی یونسکو می باشد. در این منطقه می توان سازه های حک شده و صنایع باستانی دستی را مشاهده نمود و عکس های زیبایی در کنار ان ها تهیه کرد.

سابارتا

بندر قدیمی که ۵۰۰ سال قبل از میلاد تاسیس شد و در قرن دوم و سوم به تصرف رم در آمد. سازنده ی آن، شخصی به نام فنلاند می باشد. امروزه این بندر دارای تئاتر سه طبقه ای است که از قرن سوم باقی مانده است و هم چنین دارای چندین پناهگاه هایی برای ایسیس، لیبر پَتِر و سراپیس می باشد. در طرابلس یک گالری موجود می باشد که عکس های قدیمی این بندر را در معرض نمایش گذاشته است. 


سیرین

در جوامع یونانی، سیرین به عنوان مهم ترین و معروف ترین اثر تاریخی شناخته شده است. این منطقه حدود ۶۳۰ سال پیش محل سکونت یونانی ها بوده است که بعد ها در سال ۹۶ قبل از میلاد تبدیل به یک شهر شده است. آپارتمان های متمایز برای آپولو، دمتر و زئوس از بنا های جذاب و شگفت انگیز این منطقه می باشد.


Leptin Magna

بزرگترین شهر قدیمی رم در لیبی که در قرن دهم پیش از میلاد ساخته شده است. سازنده ی این شهر نیز شخصی به نام فنلاند بوده که آن را طی ۲۳ سال این شهر را با یک منطقه ی رومی سازگار کرد. تئاتر شهر که در یک منطقه ی ویران شده قرار دارد، برجسته ترین اثر موجود در این منطقه است. از جاذبه های دیگر این شهر می توان به حمام های دریایی اشاره کرد که یکی از بزرگترین  دوش هایی است که رم آن را مونتاژ کرده است. این شهر در هر سال میزبان هزاران گردشگر می باشد و همین امر آن را در بین ده شهر توریسی  لیبی قرار داده است.


قادمیس یا قادماس 

این شهر که محلی برای استراحت کردن کاروان های بیابانی و یک مرکز تجاری بوده است در بین لیبی و الجزایر و تونس قرار دارد. یکی از مشکلات این شهر نداشتن هیچ گونه علائم راهنمایی و رانندگی می باشد. همین امر ماشین سواری شبانه در خیابان را دشوار کرده است اما نمای زیبای این شهر بر این مشکل غلبه می کند. خانه های ساخته شده از آجر های خورشیدی و تزئین شده، نخل های بیشمار در اطراف شهر و گورستان آن از جاذبه های بی نظیر این شهر می باشد‌. 

Dirj

اگر به مناطق سنتی علاقه مند هستید، بازدید از این شهر را به شما توصیه می کنیم؛ زیرا این شهر اگرچه مساحت کمی دارد اما می تواند سنت و فرهنگ قدیمی لیبی را به خوبی نمایان کند. این شهر به عنوان بهشت کوچک کشور لیبی شناخته شده است که در دل بیابان قرار داد و دارای روستایی با خانه های سنتی  بسیار زیبا می باشد. 


 Benghazi، Cyrenaica

این شهر در گذشته با طرابلس پایتخت  لیبی  بود و دومین شهر بزرگ این کشور می باشد. این شهر که در مرکز منطقه سیرناییکا قرار دارد، از شهر های پیشرفته ی لیبی است. Benghazi از نظر تجاری بسیار موفق می باشد و در این مورد با شهر طرابلس متفاوت است. 


 Assaraya al-Hamra

قلعه ی سرخ، قصری که دارای حیاطی  بسیار پهناور می باشد. مجسمه های بزرگ و کوچک مربوط به دوران امپراطوری عثمانی به این قصر جلای بی نظیری بخشیده است. در سبک طراحی ساخت این قصر علایق، سلیقه ها و فرهنگ افراد سلطنتی کشور لیبی گنجانده شده است. بازار طرابلس با مغازه های مختلف و اجناس رنگارنگ می توان د سفر خوبی را برای شما به ارمغان اورد‌. 

 موزه جماهیریا

موزه ای که به عنوان نمایشگاه ملی لیبی شناخته شده است. در این موزه ۴۷ گالری مشاهده می شود که شامل موارد زیر می باشند: تاریخ رومی و یونانی، تاریخ کشور، آثار مکان های میراث جهانی و خاطرات سیاسی گذشته.


Tripoli

 در لبه ی  بیابان بزرگ کشور لیبی و به بیان دیگر در شنال عرب این کشور، بزرگترین شهر لیبی به نام Tripoli قرار دارد  که پایتخت کنونی این کشور نیز می باشد.  در این شهر فعالیت های بازرگانی و تولیدی رونق بسیار خوبی دارد. ایت شهر بندر اصلی لیبی نیز می باشد و هتل های فراوانی برای استراحت و اقامت توریست ها در آن بنا شده است. شایان ذکر است که شهر Tripoli از ۱۰ مکان گردشگری جذاب کشور لیبی است.