قلعه گویجه - گویجه قلعه مراغه

قلعه گویجه - گویجه قلعه مراغه

قلعه گویجه در 45 كیلومتری جنوب شرقی مراغه و در كنار رودخانه قوری چای قرار دارد لازم به ذکر است گویجه‌ قلعه سفلی وعلیا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قوری‌ چای غربی بخش سراجو شهرستان مراغه واقع شده‌ است.

نام قلعه گویجه برگرفته از سنگ‌ های سبز رنگی است كه در منطقه وجود دارد این قلعه از لحاظ ابعاد کوچک است و به دست انسان ساخته نشده است و حاصل توده‌ای طبیعی می ‌باشد و انسان ‌ها با استفاده از لاشه سنگ‌ ها سوراخ ‌ها و راه ‌های آن را به بیرون بسته‌ اند. دارای قسمت‌های مختلف شامل آب انبار، راه پله‌های دسترسی، سکوهای اقامت، دخمه و تالار اصلی است.

در اين قلعه یک در بزرگ ایجاد کرده‌ اند که این ورودی بزرگ تونل مانند احتمالا به عنوان آغول استفاده مي ‌شده است و در بالای قلعه آب انباری وجود دارد که چشمه‌ای در آن هست که با برداشت آب از آن آب رفته جایگزین می‌ شود. این قلعه دارای طبقات مختلف به شکل سکو بوده که به صورت طبقات سنگی از صخره های خود قلعه حجاری شده و 30 پله ی 30 سانتی متری آن نیز توسط حجاران آن زمان از صخره های خود قلعه برای اتصال و دسترسی به طبقات فوقانی دارای شیب های تند ، حجاری شده است.

این قلعه در دوره‌های مختلف تاریخی به ویژه دوره سلجوقی هنوز کارآئی داشته و بناهائی به آن افزوده شده و گورستانی هم مربوط به دوره سلجوقی در ضلع جنوب شرقی قلعه وجود دارد.
در اطراف قلعه بقایای دیوار دورتادور باقی مانده است و تاریخ بنا نیز از هزاره قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی تخمین زده شده است.این قلعه در صخره‌های طبیعی ضلع شرقی ارتفاعات کوه‌های گویجه قلعه مراغه واقع شده است و از نادرترین قلعه ‌های تاریخی کشور با معماری صخره‌ ای محسوب می‌ شود.

گویجه قلعه دارای سکوهایی در بیرون قلعه و مشرف به مناظراطراف و چشم انداز طبیعی بوده و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. قلعه گویجه مراغه در سال 82 با شماره 10471 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.منبع مکانبین