دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا

دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا

دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا

در میان جاذبه های طبیعی آفریقا به دریاچه ای زیبا در کنیا می رسیم: دریاچه نایواشا (Lake Naivasha)، دریاچه آب شیرین که در دره بزرگ آفریقا در کنیا قرار دارد. کنیا را بیشتر به پارک های ملی و سافاری در میان حیات وحش اش می شناسیم اما در شمال غربی نایروبی دریاچه ای بینظیر جای گفته که زیبایی های طبیعی آفریقا را به تصویر کشیده و گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند.
دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا
دریاچه نایواشا در دشتی آبرفتی در میان دره قرار گرفته و یکی از دو دریاچه دائمی در دره بزرگ آفریقاست. به غیر از زیبایی های خود دریاچه چیزی که این دریاچه را جذاب تر می کند و گردشگران زیادی را برای تفریح و طبیعت گردی به کنار آن می کشاند دشت گل های رنگارنگ، خانه های استعماری قدیمی و روستاهای کوچک با خانه های کاهگلی در اطرف آن است. دریاچه در ارتفاع ۱۸۹۰ متری در مرتفع ترین دره کنیا قرار دارد و سطح آب و اندازه اش با توجه به میزان بارندگی ها در نوسان است.
دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا
اگر بهتان بگوییم این دریاچه در ابتدای قرن بیستم کاملا خشک شده بود حتما تعجب می کنید اما خوشبختانه با بارندگی های سنگینی که چندین سال بعد اتفاق افتاد دوباره احیاء شد. تا اینکه باز هم خشکسالی های سال ۱۹۴۵ دریاچه را تقریبا ناپدید کرد اما از دهه ۱۹۵۰ تا به حال عمق حداقل ۵۰ سانتی متری خود را حفظ کرده و گاهگاهی عمقش حتی به ۶ متر هم می رسد. شنا در دریاچه تقریبا ممنوع است اما چشم اندازهای فوق العاده ای دارد؛ کوه های بنفش در پس زمینه به همراه انبوهی از پاپیروس ها و سنبل های آبی که بر روی آب شناور هستند از آن دریاچه ای رویایی ساخته است. منبع تغذیه دریاچه به غیر از جویبارهای موقتی، دو رودخانه « مالوا» و «گیلویل» هستند اما هیچ خروجی مشخصی ندارند.
دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا
قبل از کشف دریاچه در سال ۱۸۸۴، قبیله ماسایی برای بیش از دو قرن از علفزارهای اطراف دریاچه برای چریدن حیواناتشان استفاده می کردند. در نواحی اطراف دریاچه از دهه ۱۹۸۰ تا به حال اقاقیای زیادی برای رشد زمین های کشاورزی بین رفته و خانه های زیادی در میان این مزارع درست شده اند. علی رغم رشد و توسعه و پیشروی زمین های کشاورزی به حریم اطراف دریاچه، اما دریاچه همچنان زیبایی طبیعی اش را حفظ کرده است.
دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا
زمین های اطراف دریاچه، دشت های ساوانا و جنگل های بکر و دست نخورده ای دارد که در آن ها حیات وحش زیادی زندگی می کنند به طوری که یکی از ویژگی های جذاب دریاچه حیات وحش آن است؛ مخصوصا جمعیت کرگدن ها که از گونه های محافظت شده این منطقه هستند. کرگدن ها علی رغم جثه بزرگی که دارند موجودات حساسی هستند و در شب هم بینایی خوبی دارند به طوری که معمولا شب ها برای پیدا کردن غذا به زمین های کشاورزی اطراف حمله می کنند. در دشت های اطراف دریاچه حیوانات زیادی مثل گورخر و زرافه را در حال چریدن می بینید. تماشای زرافه ها در حالی که در میان درختان گشت و گذار می کنند و غذا می خورند صحنه های جالبی است که آن ها را شاید در جای دیگری به جز آفریقا نتوانید تجربه کنید.
دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا
با اینکه دریاچه هیچ خروجی ای ندارد اما آب آن شیرین و تازه است و همین آب تازه، ماهی های زیادی را برای دریاچه به ارمغان آورده است و باعث جذب پرندگان زیادی به این دریاچه شده است. یکی از تفریحات محبوب در کنار دریاچه، تماشای پرندگانی است که برای ماهی گیری به کناره آب آمده و چشم اندازهای زیبایی را آفریده اند. اینجا از زمان های گذشته مکان مناسبی برای دیدن گنجشگ «پشت خاکستری آفریقایی» بود اما در فصل هایی که ریزش باران زیاد است این پرنده جای خودش را به «گنجشک دم دراز آفریقایی» می دهد. پرنده دیگری که زیاد در کناره دریاچه به چشم می خورد «لیکوی چشم ‌گوشه ‌سیاه» است که همگی از گونه های نادر پرندگان هستند. اصلا بعید نیست در حالی که محو تماشای زیبایی های دریاچه هستید ناگهان در بالای سرتان یک عقاب ماهی گیر ببینید که به سرعت به روی آب فرود می آید تا ماهی شکار کند.
عقاب ماهی خوار
دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا
خیلی از مردم و ساکنان نایروبی پایتخت کنیا آخر هفته ها برای استراحت و تفریح به کنار این دریاچه می روند. دریاچه دسترسی مناسبی از پارک ملی Hell’s Gate دارد، پارکی که در آن می توانید در میان مناظر تماشایی طبیعت گردی کنید. دیدن از این دریاچه فرصتی هیجان انگیز و کمیاب برای گشت و گذار در میان نواحی افسونگر کنیاست. این دریاچه به خاطر سافاری در کنیا محبوب شده است چون خیلی ها به هوای سافاری به این منطقه می آیند و در سافاری در حالی که ریلکس نشسته اند در میان چشم اندازها گشت و گذار و حیات وحش را از نزدیک تماشا می کنند. حتی اگر خیلی ماجراجو هستید می توانید بعد از رسیدن به کنیا همراه تورهای دوچرخه سواری شوید و در این گشت و گذار هیجان انگیز کاملا به حیات وحش نزدیک شوید و از طبیعت محسور کننده اطراف دریاچه لذت ببرید.
دریاچه نایواشا یکی از جاذبه های آفریقا
کرگدن
همه این زیبایی ها به همراه مسیرهای طبیعت گردی اطراف دریاچه و نسیم خنکی که در میان دشت های اقاقیا می وزد از اینجا مکانی ساخته که در سفر به کنیا به سختی می توانید چشم خود را به روی زیبایی هایش ببندید. در قسمت شمال شرقی دریاچه شهر کوچک نایواشا قرار گرفته که با امکانات اقامتی کمی که دارد برای شب مانی نمی توانید چندان رویش حساب کنید و فقط اگر قصد چند روز ماندن در کنار دریاچه را دارید می توانید برای تهیه غذا به این شهر بروید اما در همین شهر کوچک خانه های گلی و کاهگلی جذابی برای تماشا وجود دارد.

منبع:الی گشت